• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • ДЛЯ БАТЬКІВ ТА УЧНІВ

ХВОРОБА, СПРИЧИНЕНА ВІРУСОМ ЗІКА

Хвороба, спричинена вірусом Зіка – це арбовірусна інфекція, що передається комарами роду Aedes з легким перебігом лихоманки на фоні загального нездужання з висипанням, кон’юнктивітом, болями в м’язах, суглобах, що тривають від 2 до 7 діб.

Зважаючи на швидке розповсюдження вірусу Зіка в Американському регіоні, збільшення частоти вроджених аномалій, випадків синдрому Гієна-Барре, інших неврологічних та аутоімунних порушень у країнах, де встановлено циркуляцію збудника, 1 лютого 2016 р. ВООЗ офіційно оголосила епідемічну ситуацію у Бразилії та Французькій Полінезії надзвичайною ситуацією у сфері громадського здоров’я, що має міжнародне значення.

Переносник хвороби - комарі видів Aedes aegypti та Aedes albopictus, поширені у регіонах з тропічним та субтропічним кліматом. За час спостереження в Україні ці види переносників відсутні, проте, не виключається можливість завезення в Україну та репродукції на новому місці комарів виду Aedes albopictus. Найближчі до України країни, у яких встановлена їх наявність це: Грузія, Болгарія, Туреччина та Греція.

Механізм передачі інфекції - трансмісивний, через укуси інфікованих вірусом Зіка самок комарів роду Aedes.

Окрім трансмісивної передачі вірусу Зіка, активно обговорюється можливість вертикальної передачі збудника (від матері до дитини). Також описана можливість передачі збудника статевим шляхом та опубліковані дані про ізоляцію вірусу Зіка зі сперми. Тому не рекомендовано вступати в статеві зв’язки з місцевими жителями. Фахівці не виключають можливість зараження при переливанні крові.

Сучасна епідемічна ситуація. Спалахи хвороби, викликаної вірусом Зіка, були зареєстровані в Африці, Північній і Південній Америці, Азії й Тихоокеанському регіоні.

Станом на 27.01.2016 р. випадки інфікування вірусом Зіка зареєстровані у 29 країнах світу: Барбадосі, Болівії, Бразилії, Кабо-Верде, Колумбії, Еквадорі, Сальвадорі, Французькій Гвіані, Гваделупі, Гватемалі, Гондурасі, Гайані, Сурінамі, Таїланді, Венесуелі, Мексиці, Новій Каледонії, Панамі, Парагваї, Перу, Пуерто-Ріко, Самоа, на Гаїті та Фіджі, Ямайці, Мальдівах та Мартініці, Сен-Мартені та Соломонових островах.

Протягом січня 2016 року зросла кількість імпортованих випадків хвороби, спричиненої вірусом Зіка, до США, Європи та інших країн. Випадки хвороби Зіка зареєстровані у: Австрії, Великобританії, Данії, Ізраїлю, Іспанії, Італії, Нідерландах, Німеччині, Португалії, США, Фінляндії, Франції, Швейцарії та Швеції. У всіх випадках зараження відбувалося у країнах Центральної та Південної Америки. У лютому – завезено 1 випадок хвороби до Росії (Москва).

Клініка. Хвороба, спричинена вірусом Зіка, перебігає зазвичай у формі легкого захворювання з неспецифічними симптомами. Найчастіше спостерігаються такі симптоми: гарячка, головний біль, загальне нездужання, макуло-папульозна висипка, свербіж, кон’юнктивіт, біль у м’язах та суглобах (зап’ястних, колінних суглобів, суглобів гомілки).

Ускладнення. Під час великих спалахів у Французькій Полінезії (2013 - 2014 рр) і в Бразилії (2015 р.) національні органи охорони здоров'я повідомляли про можливі неврологічні і аутоімунні ускладнення хвороби, викликаної вірусом Зіка, а саме:

- збільшення числа фактів, що підтверджують зв'язок між інфікуванням вірусом Зіка вагітних жінок та мікроцефалією у народжених ними дітей;

- збільшення числа випадків синдрому Гійєна-Барре – аутоімунного захворювання з ураженням нервової системи.

Лабораторна діагностика вірусної інфекції Зіка ґрунтується на виявленні вірусної РНК в крові хворих методом зворотної транскрипції та полімеразної ланцюгової реакції (ЗТ-ПЛР), ізоляції вірусу, виявленні специфічних до вірусу Зіка IgM- або IgG-антитіл серологічними методами.

Лабораторному обстеженню підлягають пацієнти, які нещодавно повернулися з районів, де реєструються випадки захворювання на цю інфекцію та у яких впродовж 14 днів після повернення, з’явилися гарячка, з різким підвищенням температури тіла, макуло-папульозний висип, біль у суглобах та кон'юнктивіт.

Лікування. Специфічне лікування та вакцина проти вірусу Зіка відсутні. Тому проводиться симптоматичне лікування: люди, інфіковані вірусом Зіка, повинні багато відпочивати, пити багато рідини й приймати звичайні препарати для усунення болю, лихоманки і свербежу.

В основі профілактики хвороби, спричиненої вірусом Зіка, є скорочення чисельності комарів, як переносників вірусу, шляхом знищення і перетворення місць їх виплоду і зниження ймовірності контакту людей з комарами, попередження укусів комарів, особливо для вагітних жінок.

Протягом усього терміну перебування в країнах, де є потенційний ризик зараження хворобою Зіка, слід використовувати репеленти, носити одяг (бажано світлих тонів), що закриває якомога більшу частину тіла, застосовувати фізичні бар'єри, такі як сітки, зачинені двері і вікна, а також протимоскітні пологи для сну. Крім того, важливо не допускати створення умов для розмноження комарів, для чого слід спорожняти, очищати або накривати ємності, в яких може накопичуватися вода: відра, квіткові горщики, тощо.

Перед виїздомв країни з тропічним і субтропічним кліматом важливо завчасно уточнити, в т.ч. у територіальних закладах Державної санітарно-епідеміологічної служби та у туроператорів дані про епідемічну ситуацію в конкретній країні та виконувати заходи профілактики.

Лекція підготовлена на матеріалах інформаційних повідомлень ДУ «Український науково-дослідний протичумний інститут ім. І.І. Мечнікова» МОЗ України та ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України».

ТЕЛЕФОНИ ЕКСТРЕНИХ СЛУЖБ

101 – МНС, пожежна служба

102 – поліція

103 – швидка допомога

104 – служба газу

ШАНОВНІ БАТЬКИ!

Незабаром канікули. У наших дітей буде багато вільного часу. На жаль, він не проходить без прикрих випадків. Легковажне поводження малечі з вогнем, водою, газом, незнання елементарних правил безпечної поведінки - першопричини сумних та трагічних наслідків.

Педагогічний колектив занепокоєний тим, що в останній час, з настанням тепла, збільшилася кількість травмування дітей у позаурочний час та вдома. Школярі проявляють особисту необережність, неуважність під час гри, їзди на велосипеді, просто коли залишаються вдома.

Шановні батьки! Не залишайте дітей без нагляду! Дбайте про безпеку своїх дітей, дотримуючись правил безпечної поведінки в побуті. Створіть удома безпечне середовище для Вашої дитини. Виховуйте у них навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем, газом, водою, побутовою хімією, ліками, транспортом, у спілкуванні один з одним. Виділіть декілька хвилин на відверту розмову з дітьми. Пам'ятайте, ці хвилини вимірюватимуться ціною життя. А щоб неждана мить не стала початком великої біди - потрібно давати дітям чіткі знання і вміння, як діяти в тій чи іншій ситуації.

Пам'ятайте, що життя наших дітей залежить тільки від нас самих!

Вкладення
Кiлькiсть переглядiв: 947